
Ty nejlepší týmy podporují jinakost, odlišné myšlení a vždy dokážou přinést velké množství nápadů a řešení. Jsou schopné dát tyto nápady na stůl, probírat je, kombinovat jejich části a diskutovat se záměrem nalézt směr s největším přínosem.
Týmy však velice často narážejí na bariéry, které jsou postavené na jejich individuálních myšlenkách. Pokoušejí se prosadit své nápady a obhájit to nejlepší řešení, případně hodiny debatovat, aniž by se zaměřili na realizaci. Pravdou však je, že ty nejschopnější týmy často dokážou vygenerovat více než jen jedno dobré řešení. A i když si myslíte, že vaše řešení je to nejlepší, v duchu víte, že některá další řešení budou fungovat také perfektně.
Dva případy, jak to může v týmech probíhat
Efektivní debata vs. Tvrdohlavé plýtvání časem
Prvním případem je zatvrzelost a zbytečně dlouhé debatování. Linie mezi efektivní diskusí a ztrátou času díky tvrdohlavosti je velmi tenká. Někteří lidé si prostě užívají diskuse, i když už dávno nic nepřinášejí. Pokud zjistíte, že jste se do takové situace dostali, ověřte si, jak vážné jsou důvody bránící výběru jednoho správného řešení. Vyjasněte si návrh s nejsilnější podporou v týmu, identifikujte, kdo stále chce pokračovat v této diskusi, a ptejte se: „Nedá nám to spát, pokud teď zvolíme pouze tuto variantu?“ Je-li odpověď NE, ostatní obvykle včas poznají, že se možná zaměřili více na diskusi než na řešení. A pokud je odpověď ANO, pak diskuse opravdu potřebuje ještě pokračovat. Pravděpodobně je zde ještě hodně obav, které je potřeba vyjasnit a pracovat na nich.
Nenápadně znevažovat vybrané rozhodnutí
Druhým případem je debatovat tak dlouho, dokud nepadne rozhodnutí, ale pak toto rozhodnutí tajně znevažovat. Toto je opravdu nebezpečné! Ti, kteří takto přistupují k rozhodnutí, neboť jsou už diskusí unaveni a chtějí ji zakončit, ovšem nejsou v daný moment schopni říci, proč s řešením nesouhlasí, velice často později říkají: „Já věděl, že to nebude fungovat.“
Ačkoli tedy nemáte vždy 100% SOUHLAS s vybranou myšlenkou, musíte si být jisti, že máte 100% PODPORU pro její realizaci. A nejde jen říct: „Jasně, podporuji to.“ Je třeba tuto podporu jasně demonstrovat. Nejlepší cestou je vyjasnit si se svým týmem, jak bude tato podpora vypadat.
Tři klíčové postoje, které jasně vyjadřují podporu:
1. O tomto rozhodnutí budu hovořit pozitivně.
2. Udělám vše, co je v mých silách, abych zajistil úspěšnou realizaci tohoto rozhodnutí.
3. Neřeknu „Oni rozhodli…“.
Podpora je vlastně něco jako být vlastníkem. A to je ten klíč. Pokud se tým rozhodne něco realizovat, stane se z toho týmová věc, myšlenka, záměr, cíl a není už podstatné, kdo s tou myšlenkou přišel.
Ještě před tím, než začnete další debatu, sdílejte definici, o čem je PODPORA, s vaším týmem a uvidíte, jak to pomůže a zrychlí vaši formulaci závěrů.