Dne 28.10.2015 na Nové Scéně Národního Divadla proběhnul další ročník TEDxPrague. Sice jsem se nestačil aklimatizovat z příletu z USA, kde jsem byl pro změnu na Fortune Growth Summitu v Dallasu, a o kterém budu psát v jiné z mých aktualit, ale obsah TEDu byl natolik zajímavý, že ani časový posun mi nezabránil si jej naplno užít.
Mám sen…. tak o tom byl celý TEDxPrague a kdo hledal inspiraci, určitě ji našel.
Určitě velice inspirativní byl příspěvek Michaela Carvana, výkonného ředitele Výzkumného technologického Institutu, Jak proměnit prasečí kejdu na pitnou vodu. No kdo měl chuť mohl i ochutnat. Nanofiltrace dokáže neuvěřitelné.
Blanku Dobešovou a její projekt Ke kořenům jsem měl možnost vidět již v televizi. Šokující bylo zjištění, že 50% pohřbů v Praze probíhá bez obřadu a stejně tak každý třetí člověk v celé ČR je pohřben bez rozloučení. A proč? Jistě je v tom i ekonomický důvod, ale i samotný průběh neosobní formy rozloučení pozůstalých. Jak Blanka poznamenala, všichni ztuhnou, ztichnou a zvážní, zkrátka začnou se podobat těm mrtvým. Souhlasím, že to jde jinak a projekt Ke Kořenům je krásným snem.
Čínská medicína nám už dlouho pomáhá se zdravotním stavem našeho syna a Jiřímu Bílkovi, prezidentu české Komory tradiční čínské medicíny, držím palce v tom, aby WHO opravdu zahrnula do seznamu nemocí i takové, které čínská medicína používá.
Barbara Sher, kmotra životního koučování a její rada „Izolace zabíjí naše sny. Sdílejme své sny s ostatními a sdílejme také to co nám, dle nás, brání v tom je naplnit. Vždy může být někdo na blízku, kdo nám může pomoci“. Skvělé.
Letošní TEDxPrague měl opravdu skvělé řečníky. Ať to dále byl Roman Týc, spoluzakladatel skupiny Ztohoven, skvělý Lyonel Badette, student 1. lékařské fakulty z Haiti, Jarda Beck, zvukový designer, Adam Podhola zachraňující zbylé jídlo, který mne překvapil tím, že jednu třetinu produkce jídla každý rok vyhodíme a až 34% zemědělské produkce zůstává zpět k zaorání.
Bylo inspirativní i s ostatními řečníky, které zde nezmiňuji, prožít jejich sen a to jak si jej splnili nebo plní.
Tak jak uvedla Renata Chlumská, horolezkyně a cestovatelka a první Češka/Švédka na Mount Everest, pro splnění svého snu sice můžete mít potřebný Brainware /ať jsou to dovednosti, technologie, výbava, cokoliv co vlastně lze i koupit nebo půjčit/, ale zejména potřebujete HEARTWARE, ten se koupit nedá, ten sám od sebe nepřijde, ten musíte mít.
A není to podobně i v případě budování úspěšných společností. Co je váš HEARTWARE, jak jej promítáte do vaší firemní kultury, jak se odráží ve vašich firemních hodnotách? Jaká část vašeho HEARTWARE se promítá do vašeho Firemního Účelu – vyššího principu než jen generovat zisk, toho co přinášíte na tento svět odlišného, co vám dává sílu ráno vstávat z postele.
A jaký je váš BHAG – ten dlouhodobý cíl, za kterým jdete a který je vaší severkou na této cestě. Cíl, který nebude možná snadné dosáhnout, ale díky vašemu HEARTWARE nepochybujete, že uděláte maximum aby se vám to podařilo.
Mám mnoho snů, ať je to sen o zdravém a šťastném vývoji mého syna, sen o štěstí mé dcery, sen že se mi podaří využít příležitost a chytit stávající exponenciální příležitosti. Mám ale také sen, že i u nás bude více a více společností, které identifikují svůj HEARTWARE a promítnou jej do své firemní kultury, výběru těch správných lidí na palubu a dlouhodobého cíle. A tento sen se snažím také naplňovat.
Díky mým klientům, že v tom jedou se mnou.